• BIST 100

  11134,10%-0,05
 • DOLAR

  33,07% 0,04
 • EURO

  36,21% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,82% 0,08
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00

EVREN BULUT RÖPORTAJ…

---Orta solu ve biraz daha genç düşünen nesilleri de toparlayıp kendine iktidar yolunu aralayabilecek en hazır kişi bence Sayın Mustafa Sarıgül dür.

Röportajlar 20.05.2009 11:17:57 0
EVREN BULUT RÖPORTAJ…
 

EVREN BULUT RÖPORTAJ...

---Orta solu ve biraz daha genç düşünen nesilleri de toparlayıp kendine iktidar yolunu aralayabilecek en hazır kişi bence Sayın Mustafa Sarıgül dür.

-Bu gün TBMM de iktidarda olsun muhalefette olsun tek bir çatlak ses duyabilir misiniz?

---Bütün bu sıkıntıların başında demokratik bir siyasi partiler kanunu yatıyor.

---Bu ülkedeki Sendika Başkanlarının %90 ı; 20 yıl önce emekli olmuş işçilerden... Dernek Başkanları da aynı

--- Sadece çiftçiler değil; 2 Milyon Kamyoncu var; milyonlarca emekli var, onların da temsilcileri yok... Var mı mecliste?

---Başbakana gübrede oynanan oyunlar tam olarak anlatılamıyor.

---Yanlış yapmışız küpeyi insanlara takmak gerekiyormuş...Biz hayvanlara taktık..

---Tarım politikalarını masa başı memurlar ve bürokratlar belirliyor.

---Bu yıl çiftçi çok Kol Bastı oynayacak...

 

     19.20.21 Dönem Edirne Milletvekilli Evren Bulut siyaset hayatımızın en renkli simalarından biri olarak, Edirne'nin siyaset tarihine önemli hizmetleriyle yazılmış biridir.

 Bu gün içimizden biri, çiftçi Evren olarak günlerinin büyük bir bölümünü İpsala'nın Yapıldak köyünde; doğduğu yerde hiç kopmadığı, kopamadığı çiftçiliği yaparak geçiriyor.

      Onu tanıdığım günden bu yana hep iki sevdası vardı; biri kara sevdası ki bu gün de hep onunla; onu hiç terk edemedi, ekip biçtiği vefalı dostu toprak... Diğeri ise kara topraktan bıkmadan usanmadan uğraşan ve ona göre hiçbir zaman değeri anlaşılmayan ama kendiside hiç değer bilmeyen Çiftçiler! Gerçi çiftçilere biraz kırgın, dargın gibi dursa da o insanlarına da kara sevdalı...

    Artık insanlarla uğraşmam dese de yalan söylüyor. Külliyen yalan ben biliyorum; yine oduna gidenin nacağı; suya gidenin şapşağı...

   Yoruldum dinleniyorum; kendimi dinliyorum ve artık bu gün yaptığım her şeyi (iyilikleri kastediyor!) akşam olunca unutuyorum. Bu söylendiği kadar kolay değil... Ben bu olgunluğa iki yıl kendimi sıkarak ulaştım. Diyor.

     Ne zamandır ziyaretine gitmeyi planlıyorsam da her seferinde bir aksilik çıktığından bir türlü Evren Bulut ile bir araya gelemiyordum. Bu sefer gözümü karartım ve geçtiğimiz pazar günü İpsala'da olmamı değerlendirdim ve sabah erkenden kalkıp; Kocahıdır Beldesi eski Belediye Başkanı İhsan Önsal'ı da alıp Yapıldak köyüne gittik.

    Köy kahvesinde sabah çayını içerken bulduğumuz Evren Bulut'a sürpriz yaptık... Uzun zaman bir araya gelmeyişimizin acısını çıkartırcasına, öyle bir sohbet yaptık ki; sormayın gitsin... O her ne kadar ben sana sonra gelirim iyi bir söyleşi yaparız dediyse de; ben bu anlattıklarımızı yazıp okuyucularımla paylaşacağım dediğimde; her zamanki nükte damlığı ile 'ne yapalım kaderde bu da varmış, mahkemede görüşürüz o zaman ' dedi.

     H.Yasa; Sayın Bulut sizi çok iyi gördüm nasıl bu kadar dinç kalabiliyorsunuz? Nasıl oluyor da böyle hayat dolu genç ve neşelisiniz?

    E.Bulut; sevgili kardeşim en çok sevdiğim işi yapıyorum ve mümkün olduğu kadar gündemden ve olaylardan uzak durmaya gayret ediyorum. Burada kendi köylülerimle çocukluk arkadaşlarımla bir arada yaşıyorum. Toprakla uğraşıyorum. Köy hayatı, temiz hava birde gerçek dostlarımla buluşuyorum...Eee bütün bunlar olunca insan mutlu ve huzurlu oluyor tabii ki..

     H.Yasa; Bütün çiftçiler hayatından şikâyetçi. Sen; ben çok mutluyum diyorsun...

    E.Bulut; bak şimdi belden aşağı vurma. O iş başka; bende her çiftçi gibi her zaman şikâyetçi ve mutsuzum. Maalesef çiftçi hiçbir zaman hak ettiği değeri bulmadı, bulamadı.

Bu günde bu durumunda hiçbir değişiklik yok. Yok, ama bunda en büyük suçlu yine kendisi... Bak şimdi açtın benim yaralarımı yine...

     H.Yasa; ne yapsın bu çiftçi? Ekiyor biçiyor, her türlü olumsuzluğa karşı mücadele ediyor; seçiyor...

    E.Bulut; hah işte mesele burada. Seçiyor da kimi seçiyor. Bu memleketin asıl sorunu demokraside. Bu gün Meclisi dolduranları Partilerin Genel Başkanları seçip milletin önüne sürüyor; seçin bunlardan birini diyor. Millette onları seçip meclise kendi Milletvekillerini gönderdiğini zannediyor. Bu gün TBMM de iktidarda olsun muhalefette olsun tek bir çatlak ses duyabilir misiniz? Duyamazsınız çünkü orada olanların tamamı, koltuklarını korumak için Genel Başkanlarının iki dudağından çıkacak söze bağlılar. Milletin sözü oraya gitmek için yeterli olmuyor maalesef.

     H.Yasa; Bu seçimlerde Başbakana bir işaret verdi sanki Çiftçiler daha ne yapabilirler ki?

    E.Bulut; sadece çiftçiler değil; 2 Milyon Kamyoncu var; milyonlarca emekli var, onların da temsilcileri var mı mecliste? Yok... Kim bu insanların dertlerini gündeme getirecek? Bütün bu sıkıntıların başında demokratik bir siyasi partiler kanunu yatıyor.

   H.Yasa; bu hafta Cuma günü Sayın Mustafa Sarıgül Edirne deydi; o da aynı şeyleri söylüyor. 

    E.Bulut; Sayın Sarıgülü 80 li yılların başından tanırım. Cesur ve çalışkan bir insandır. Aklın yolu birdir. Demokrasi herkese her zaman lazım olmaz, bizim ülkemizde özellikle siyasi liderlere sadece seçilene kadar demokrasi lazımdır. Seçildikten sonra herkes kulağının üzerine yatar. Sarıgül gibi cesur ve kendine güvenen liderler halkından korkmaz. Milletinden korkan siyasetçi olur mu?

   H.Yasa; olur mu?

    E.Bulut; bak yaralarımı deşme... Olmaz olur mu? Bu gün kaç kişi milletin tercihlerine önem veriyor? Bu gün kaç tane Parti başkanı Siyasi partiler kanunu değiştirelim diyor? Neden bu memlekette Sendikalar ve Dernekler kanunları değişmiyor? Neden insanlarımız yeni yüzleri siyaset sahnesinde görmüyor? Bu ülkedeki Sendika Başkanlarının %90 20 yıl önce emekli olmuş işçilerden... Dernek Başkanları da aynı... Neden bu ülkede büyük takımların yöneticileri sporculardan çıkmaz?

     H.Yasa; Sayın Sarıgülle yaptığımız sohbetten; Sarıgül'ün çok kısa bir süre sonra yeni bir parti ile Türk milletinin önüne çıkacağını algıladım, bu arada Hüsamettin Cindoruk'ta Demokrat Partinin başına geçti. Sağda ve orta solda ki bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

    E.Bulut; Bak önce şu çiftçinin işini bir kapatalım.

   H.Yasa; olur kapatalım...

  Bu yıl çiftçi çok Kol Bastı oynayacak...

    E.Bulut; sen şimdi Edirne ye döneceksin ya; orda bizim Kırkpınar davulcularına ve zurnacılarına selam söyle... Bu yıl çiftçi çok Kol Bastı oynayacak... Kol bastıyı çalmayı örgensinler.

   H.Yasa; kol bastı da nerden cıktı şimdi...

    E.Bulut; durup dururken çıkmadı tabiî ki... Dünyayı sarsan Ekonomik Kriz Türk çiftçisine Eylül, Ekimde gelecek gibi gözüküyor. Hükümetin tarım politikalarını masa başı memurlar ve bürokratlar belirliyor. Maalesef Başbakana gübrede oynanan oyunlar tam olarak anlatılamıyor. Sadece gübre değil tabiî ki; tarım camiası maalesef sahipsiz ve temsilcisiz bırakılmıştır. Sonuç biz çiftçiler bu sene harmanda çok iyi kol bastı oynarız.

H.Yasa; siyasetçiler bu kadar mı kuşatılmış? Nasıl oluyor da senin benim gördüğümü göremiyorlar?

    E.Bulut; dünyayı sadece siyasetçiler yönetse belki görecekler. Dünya da 36 adet dev kartel var. Bunlar öylesine güçlü kuruluşlar ki insanın aklı alamaz. Bu karteller güçlü lobi faaliyetleriyle dünya ekonomisine yön veriyorlar, tabidir ki dünya siyasetine de..Neyse fazla derine inmeden biz dönelim Sarıgül ile Cindoruk'a ...Son secimler gösterdi ki siyaset sahnesinde bazı boşluklar oluşuyor. Bu boşluğu merkez sağda en iyi dolduracak ve genç, bilgili, donanımlı bir lider adayına teslim edecek tek kişi elbette Hüsamettin beydir. Öte yandan orta solu ve biraz daha genç düşünen nesilleri de toparlayıp kendine iktidar yolunu aralayabilecek en hazır kişi bence Sayın Mustafa Sarıgül dür. Konjüktür bu iki liderin önünü açıyor gibi gözüküyor. Bence her ikisi de olası bir erken seçime hazırlıklı yakalanacak kadar bu işe hızla girecektirler.

H.Yasa; Siyasete bu kadar uzak kaldınız size yaşanan bu süreçte hiç gelmediler mi? En azından fikrinizi soran olmadı mı?  

       E.Bulut;  AK Parti kurulduğunda bana geldiler, ben artık bu işlerle uğraşmayacağım dedim ve onlara bazı isimler önerdim. Dedim ki bu isimleri size falanca gazeteci toplar... Alın onları konuşun. Edirne siyasetini onlarla çekip çevirirsiniz. Dediğimi yaptılar ama o toplantıya çağırılanların hiç birisi o gün verilecek görevleri kabul etmediler. Şimdi hepsi AK Partideler. Arada bir beni de eleştiriyorlar...

H.Yasa; Cindoruk diyor ki bu işe delikanlılar lazım. Bende delikanlının ağa babasıyım... Sizde kendinizi delikanlı olarak görüyor musunuz?

       E.Bulut; yok ben kendimi delikanlı olarak görmüyorum. Demek istediğin siyasetse ben delikanlı değilim. Maalesef hala toplumumuz dürüstlerden ve doğru söyleyenlerden hala pek hoşlanmıyor. Dost acı söyler diyorsunuz size sırtını dönüyor. Ben bir ilke imza attım 400 KM tarımsal sulama için elektrik hattı çektim. Enezden, Suakacağı köyüne kadar. Trakya'nın her noktasına bir kantar kurdum, çiftçim mahsulünü köyüne en yakın noktaya döksün diye. Edirne'nin kanalizasyonu yokken Köylerde 90 KM kanalizasyon yaptırdım. Vatandaşlarım faydalansın diye 26 noktada toprak tahlil laboratuarları kurdum. Bu gün hepsi kapatılmış. Edirne nin birçok köyünde boru sistemiyle kapalı sulama çalışmalarını başlatıp, Türkiye de ilk kez yamaç arazilerin sulanması işini başlattım. Bu gün Hamzadere ve Çakmak tan bahsederken benim adımı dahi anmayanlar bu yıl Trakya çiftçisi Kol Bastı oynarken nerede olacak? Ben hayvan ıslah kanununu çıkartıp bütün hayvanlara küpe taktırdım. Yanlış yapmışız küpeyi insanlara takmak gerekiyormuş... Onun için ben siyasetin delikanlısı değilim.

H.Yasa; sağ olasın ağzına diline sağlık ne güzel konuştuk. Arayı açmadan sık sık buluşalım ve dertleşelim.

 E.Bulut; konuşacak çok şey var ama benim bu anlattıklarımı kimse beğenmez sen sen ol sakın bunları yazma. Sen şimdi unutmadan davulculara ve zurnacılara söyle yeter. Unutma bak Kol bastı... Duyurabilirsen başbakana da söyle; deki; bu yıl harmanda çiftçiler Kolbastı oynayacaklar!

 Bu güzel sohbetten bana kalanları sizlerle paylaştım. Bir gün sohbetin kalan kısımlarını da sizlerle paylaşacağım ama onu diğer sohbetle birlikte izin alarak yazmalıyım diye düşünüyorum.

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

Yükleniyor

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16