• BIST 100

  11134,10%-0,05
 • DOLAR

  33,07% 0,04
 • EURO

  36,21% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,82% 0,08
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00

Mustafa Suiçmez röportajı…

Göreve gelişi gibi görevden alınışı da ilimizde çok konuşulan AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Suiçmez’le siyasete girişinden bu güne yaşadıkları hakkında genel bir sohbet yaptık.

Röportajlar 13.05.2009 18:28:57 0
Mustafa Suiçmez röportajı…
 

Mustafa Suiçmez röportajı...

Göreve gelişi gibi görevden alınışı da ilimizde çok konuşulan AK Parti Merkez ilçe Başkanı Mustafa Suiçmez'le siyasete girişinden bu güne yaşadıkları hakkında genel bir sohbet yaptık.

Prof. Dr. Necdet budak bana sen merak etme görevine devam et. Ben genel idare kurulu üyesiyim. Sen benim dediklerimi dikkate al. Dedi bende ona güvendim.

İnsan Milletvekiline güvenmeyecekte kime güvenecek.

AK Partide sıkıntılarım aday belirleme sürecinde başladı.

Uzunköprü ilçe Başkanı hariç 8 ilçe başkanı listeleri onaylamadık.

Ben merkez İlce Başkanıydım elbette Listelerde taleplerim olacaktı ve de oldu.

Osman Hatiplerin her şeye gücü yetmez. Bak kardeşinin seçilmesini sağlayamadı.

Hiç kimse yalnız başına bir şey yapamaz siyaset bir ekip işidir.

Eğri oturup doğru konuşalım. Bu işte bende başarılı oldum diyemem.

34 köy 3 mahallede toplam 1700 üyeli bir süt birliğinin başkanıyım.

AK Partide doğruyu söyleyeni görevden alıyorlar.

Siyasette artık bir beklentim ve bir hedefim yok. Diyen Suiçmez süt üreticileriyle ilgili her kapıyı çalmaya devam edeceğim. Bundan böyle benim tek görevim süt üreticilerinin hakları nerdeyse oraya gidip karşıma kim çıkarsa onunla çalışıp bölgemizdeki sütçülüğü geliştirmektir. Diyor. İşte o sohbetten bize kalanlar.

 

H.Yasa; Sayın Suiçmez siz seçim sürecinde AK Parti Genel Merkezince tek aday olarak Merkez İlçe seçimlerine sokuldunuz ve seçimle göreve geldiniz. Ne oldu, neler gelişti de yine Genel Merkez tarafından görevinizden alındınız?

M. Suiçmez; AKP de doğruyu söyleyeni görevden alıyorlar. Seçim sürecinde İl teşkilatıyla bazı konularda ters düştük. Ama en önemli konu aday tespitlerinde yaşananlardı. Ben merkez İlce Başkanıydım, doğal olarak İl genel meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri hakkında fikirlerim ve taleplerim oldu. Hadi Belediye Meclis üyeleri konusunda ısrarcı olamadık ama İl genel meclis üyeleri hakkında bazı taleplerim oldu. Bizleri kale almadılar. Uzunköprü hariç bütün ilçe başkanları itiraz ettik. Bize rağmen hazırlanan  listeler Ankara dan geri döndü. Daha sonra bizim yetkilerimizi, aldılar ve süreç böylece başladı.

H.Yasa; peki daha sonra sizler görevlerinize devam etmediniz mi. Ne oldu da kavgalar bitmedi?

M. Suiçmez; listeler onaylanınca her şeyi sineye çekip görevimize dört elle sarıldık. Ama baktık ki beni hiçbir programa dahil etmiyorlar. Ev gezmeleri oluyor bana gideceğimiz ev küçük sen gelme diyorlar. Kahve gezilerine beni çağırmadıkları gibi beni programdan haberdar etmiyorlar. Bende İl Genel Meclis üyelerini alıp köylere çıktım. Daha ilk gece yanımdan meclis üyelerini telefonla çağırdılar. Durumu Milletvekiline söyledim, hatta onunla yaptığımız geziyi bile arayıp iptal ettirdiler.

H.Yasa; bu arad size birde parti müfettişli gönderdiler. Siz o zaman yalanladınız ama sanırım Genel Başkan Yardımcınız size istifa etmenizi söylemişti.

M. Suiçmez; o işte şöyle gelişti Teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcımıza bütün bu olanları anlattım. Ve bu kadro ile burada secim kazanılmaz dedim. Yani kral çıplak dedim. Ve kendisine şayet benim bu işe zarar verdiğimi düşünüyorsanız beni görevden alın dedim. O da bana sen istifa et dedi. Bende istifa etmeyeceğimi görevime devam edeceğimi söyledim.

H.Yasa; Müjdat Kahve'ye yakın olmanızın bu gelişmelerde bir fonksiyonu oldumu?

M. Suiçmez; aslına bakarsanız her şey burada yatıyor. Benim Müjdat beyle olan arkadaşlığımı bir türlü hazmedemediler. Özellikle Osman Hatipler her şeyi yapabileceğini zannediyor. O bu işe çok musallat oldu ama her şeye gücü yetmedi. Bakınız kardeşinin seçilmesini de sağlayamadı. Ben Merkez İlçe Başkanı olarak hiçbir gün hiç kimseye aramda mesafe koymadım. Ama bu ekibe kendimi anlatamadım. Bir tek ben değil hiç kimse anlatamadı. Nerde eski İl Genel Meclis Üyeleri, nerede eski Belediye Başkanları hepsi bir yana nerede geçtiğimiz 5 sene içersinde her Belediye Meclis toplantısından önce ve sonra Hatiplerle toplanan Belediye Meclis Üyeleri? Ne oldu onların bu kısır çekişmelerinden AKP oy kaybetti. Meclis üyelerini ve birçok belediye başkanlığını kaybetti.

H.Yasa; peki bu başarısızlıkta siz kendinize ne pay biçiyorsunuz?

M. Suiçmez; hiç kimse tek başına bir şey yapamaz siyaset bir ekip işlidir. Ekibin dışında bilerek ve istenerek te bırakılsam ben Merkez İlçe Başkanıydım. Elbette benim başarılı olduğum söylenemez. Bir başarısızlık varsa ki var, bunda benimde payım var. Biz AKP olarak Edirne ilinde başarısız olduk. Eğri oturup doğru söyleyelim ben bu işte başarısız oldum.

H.Yasa; Milletvekili bu gelişmelerde sizin yanınızdaydı. O bu işlere ne diyor?

M. Suiçmez; Prof. Dr. Necdet budak bana hep sen merak etme görevine devam et. Ben genel idare kurulu üyesiyim. Sen benim dediklerimi dikkate al. Dedi bende ona güvendim. İnsan Milletvekiline güvenmeyecekte kime güvenecek. Bu yaşananların hemen hepsinden haberi var.

 H.Yasa; Necdet beyin sessizliğini neye yoruyorsunuz?

M. Suiçmez; Vallaha bu konuda onu anlamış değilim. Ama Merkez İlçe İle İl Teşkilatı arasında yaşanan her şeyden haberdardı. Bana yapılanları tek tek biliyor. Neden böyle bir karara karşı çıkıp beni savunmadı bilemiyorum. Tabi Genel İdare kurulunda neler yaşandı onu da bilmiyoruz.

H.Yasa; teşkilattan sorumlu Genel Başkan Yardımcısına siz 'kral çıplak' dediğinizde onun ve oradakilerin tepkisi ne oldu?

M. Suiçmez; hep aynı şeyler. Ama asıl önemli olan o gün benim dediklerimin bu gün harfiyen olmasıdır. Ben en çok 9 İl Genel Meclis Üyesi alırız birde Lalapaşaya ilaveten belki Süloğlunu alırız dediydim ne dediysem o olmuştur. Peki, doğru söyledikte ne oldu doğru söyleyeni AKP de görevden alıyorlar.

H.Yasa; görevden alınmanız zaten beklediğiniz bir olaydı diyemiyorum çünkü siz; İnsan Milletvekiline güvenmeyecekte kime güvenecek diyordunuz. Hakikatten görevinize devam edeceğinizi düşünüyor muydunuz?

M. Suiçmez; Yani bu konuda siz dâhil basında birkaç kişi bana görevden alınacağımı söylediydiniz ama ben haklı olduğumu ve yanlış yapmadığımı düşündüğüm için bir de Milletvekilimin bana verdiği güvenden dolayı görevime devam edeceğimi düşünüyordum.

 H.Yasa; demek ki yanılmışsınız. Güvendiğiniz dağlara kar yağmış. Peki; bundan sonra siyasetin neresinde olacaksınız? Kafanızda neler var?

M. Suiçmez; Siyasette artık bir beklentim ve bir hedefim yok. Biraz kendimi dinlemek istiyorum. Bildiğiniz gibi benim Edirne süt üreticileri birliği başkanlığı görevim var. Bundan sonra çalışmalarımın tamamını bu işe yoğunlaştıracağım. Benim görevden alınmamla ilgili şikâyetlerin başında süt le ilgili ETV de katıldığım bir programda söylediklerim de var. O programla ilgili Ankara da bana sen hükümetimizin tarım politikalarını eleştiriyormuşsun dediler. Bende siyasette doğruları söylemek için AKP ye geçtim. Söylediklerim yanlış değil. Herkesin bunu bilmesini isterim dediğim için yani AKP Merkez İlçe Başkanı olarak süt üreticilerinin yanında olduğum için çok ciddi bir şekilde uyarılmıştım.

H.Yasa; birliğinizin kaç üyesi var?

M. Suiçmez; Merkez Süt Birliğimiz;34 köy, Karaağaç, Yıldırım ve Kirişhane Merkez Mahallelerinde yaşayan toplam 1700 üyeli bir kooperatif. Bu binada çok pahalı bir kira ile oturuyoruz. En kısa süre içersinde alt katında bir laboratuar kuracağımız kendi binamıza geçmeyi planlıyorum. Şu sıralar üretici ortaklarımıza yem ve veterinerlik hizmeti yardımlarında bulunuyoruz. Yaptığımız yardımların karşılığında üreticilerimizden faiz talep etmiyoruz. Birliğimizin maddi imkanlarını böylece üreticilerimize aktarıp, yaşana krize karşı onları bir nebzede olsa korumayı hedefliyoruz.

H.Yasa; sizinle süt ve süt üreticileri hakkında çok sohbetler yapacağız. Bizimle dobra dobra her şeyi konuştuğunuz için size teşekkür ederim son olarak Edirnelilere neler söylemek istersiniz..

M. Suiçmez; Ben AKP merkez İlçe Başkanlığına seçildiğim günden bu güne kadar hiç kimseye bilerek bir kötülük yapmadım. Herkese aynı mesafede olmaya dikkat ettim. Bilmeden birilerini kırdıysam herkesten özürdilerim. Görev yaptığım süre içersinde bütün kalbimle AKP iktidarının Edirne ye en iyi hizmetleri getirmesi için çalıştım. Beni bütün dışlamalarına rağmen en büyük isteğim AKP Belediyeciliğini Edirne ye getirmek ve ilimin iktidarın gücüyle güzelleştiğini görmekti. Hep bu uğurda çalıştım. Ama daha önce de dediğim gibi siyaset bir ekip işi biz Edirne de iyi bir ekip kuramadık, iyi bir ekip olamadık ve maalesef başarısız olduk. Bence her şeyin en güzeline layık Edirne halkına bana gösterdikleri iyi niyet ve tevazudan ötürü teşekkür ediyorum.

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

Yükleniyor

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16