• BIST 100

  11134,10%-0,05
 • DOLAR

  33,07% 0,04
 • EURO

  36,21% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,82% 0,08
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00

Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi röpörtajı

Arabamla her gün yanından geçtiğim bahçedeki kalabalık dikkatimi çekmiş ve şöyle göz ucuyla baktığımda; Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yazısını okuyabilmiştim…

Röportajlar 4.07.2009 14:53:39 0
Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi röpörtajı
 

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu...

YAĞMUR ÇOCUKLARI2

Halen Trakya Üniversitesi İlköğretim Bölümü, Okulöncesi Eğitim Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini sürdüren Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu'nun akademik kariyeri; 

Lisans: Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi. HACETTEPE ÜN. 1989. 

Yüksek Lisans: Ana Çocuk Sağlığı. İSTANBUL ÜN. 1996.

Doktora:  Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi. ANKARA ÜN. 2004.

Akademik Unvanlar: Dr. Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi. ANK. ÜN. 2004

Uzmanlık Alanları: Erken çocukluk eğitimi, özel eğitim, otizmli çocukların eğitiminde görsel iletişim tekniklerinin kullanımı, duyusal entegrasyon çalışmaları, temel hareket eğitimi...

Verdiği Dersler: İlköğretimde Drama, Okul Öncesi Eğitim İlke ve Yöntemleri, Cinsel Eğitim, Gelişim Öğrenme, Yaratıcılık, Rehberlik, Çocuklarda Motor Gelişim

İdari Görevler: 2005-2007 Bölüm Başkan yardımcılığı:   Trakya Üniversitesi,  İlköğretim Bölümü.

2005 İlköğretim Bölümü Okulöncesi Eğitim Ana Bilim Dalı Başkanlığı (Devam Ediyor.)

Yurt İçi Mesleki Deneyimler...

YAĞMUR ÇOCUKLARI1

1992-1993 yılları arasında Robert Koleji Çocuk İnceleme Merkezi'nde Çocuk Sağlığı ve Eğitimi uzmanı olarak çalışmıştır.

1994-1995 yılları arasında Tekirdağ Zihinsel Yetersiz Çocukları Koruma ve Yetiştirme Vakfı'nda Genel Koordinatör olarak çalışmıştır.

1995-2005 T.Ü. Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi'nde Çocuk Sağlığı ve Eğitimi uzmanı olarak çalışmıştır

Yurt Dışı Mesleki Deneyimler...

1998 yılında İsveç Stockholm'daki Karolinska Çocuk Hastanesinde ve İsveç Otizm Derneğine kayıtlı okullarda 1 ay süre ile staj görmüştür.

2001 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Maryland şehrinde CSAAC'da; Reinforcement training, Verbal Imitation training ve Discrimination training alanlarında 15 gün eğitim almıştır.

2001 yılında Bulgaristan Starazagora'daki Üniversiteye bağlı Özel Eğitim merkezinde 1 hafta süreyle gözlemci olarak bulunmuştur.

...............................................................................................................

YAĞMUR ÇOCUKLARI9

Arabamla her gün yanından geçtiğim bahçedeki kalabalık dikkatimi çekmiş ve şöyle göz ucuyla baktığımda; Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yazısını okuyabilmiştim...

 İlgimi çeken bu ismi araştırdığımda öğrendim ki; bu şirin yer; Otizmli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü olan, işitme engelli, serebral palsli çocukların ve gençlerin uygun özel eğitim ve rehabilitasyon programları uygulayan özel bir okulmuş... Her gün yanından geçtiğim bu eğitim merkeziyle ilgili bilgi edinmek ve faaliyetlerinden siz değYAĞMUR ÇOCUKLARI5erli okurlarımı bilgilendirmek istedim.

Kapılarını çaldığımda beni adeta bir akademik kurmay heyeti karşıladı. Ne yalan söyleyeyim okuldan içeriye girerken; kendini işine vermiş akademisyenlerin bir arada bulunduğu bir yerin; bu kadar şirin olabileceğini hiç hayal etmemiştim.

Bu şirin okulla ilgili bilgi alabileceğim kişiyi sorduğumda bana Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu Hanım efendiyi işaret ettiler. Biraz çekinerek kendimi tanıştırdığımda Mütevazı olduğu kadar güler yüzlü bir akademisyenle karşı karşıya olduğumu anlayıp rahatladım. İşte bu rahatlıkla yaptığımız sohbetten geriye kalanlar;

 

RÖPÖRTAJ...

YAĞMUR ÇOCUKLARI8

H.Yasa; Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde neler yapılır, bu merkez ne zaman kuruldu?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; Otizmli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü olan, işitme engelli, serebral palsli çocukların ve gençlerin eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları yapılan okulumuz; 2008 Temmuz ayında eğitim rehabilitasyon çalışmalarına başladı.

H.Yasa; Özel Edirne Yağmur çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinin kurucuları kimlerdir?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; Prof. Dr Serap Karasalihoğlu, Prof. Dr Dikmen Dökmeci, Dr. Mustafa Dökmeci, Dr. Selçuk Ercan

H.Yasa; Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinin hizmet alanları nelerdir?

YAĞMUR ÇOCUKLARI7

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; Erken çocukluk eğitimi, erken dönemde tanılanan ve risk grubundaki çocukların desteklendiği programların yürütülmesi ve ailelerinin çocuğu kabullenip eğitimi destekleyecek düzeye getirilmesi

Aile eğitimi ve aile eğitimi programlarının yürütülmesi

Otizmli, zihinsel engelli, özel öğrenme güçlüğü olan, işitme engelli, serebral palsli çocukların ve gençlerin uygun özel eğitim ve rehabilitasyon programlarında desteklenmeleri.

Engelli çocuk ve gençlerin bağımsız yaşam becerilerinin desteklenmesi ve toplumla entegrasyonlarının sağlanması.

H.Yasa; hocam hep duyuyoruz bu  Otizm nedir? Belirtileri nelerdir?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu;Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülsede zeka seviyeleri normal olan otostik çocuklarda vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, otostik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta bir zorluk çekerler. Bir annenin doğum sonrası çocuğunun özürlü olma oranı % 2 dir. otistik olma ihtimali % 0.5 ' tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir. Asperger sendromu ve Rett sendromu olarak bilinen otizm formları da bilinmektedir.

YAĞMUR ÇOCUKLARI6

 Otizm Belirtileri; Otistikleri, etkilenme dereceleri değişse de aşağıda ortak belirtiler görülür. Sosyal ilişkilerde güçlük Konuşma güçlüğü. Konuşma güçlüğü. Sözsüz İletişimde zorlanma. Oyun oynama ve hayal kurmada güçlük çekme. Değişiklere karşı tepki ve direnç gösterme. Otostik bir çocuk; Başkalarına ilgisizdir. Göz temasından kaçınır. Başkaları ile kendiliğinde temas kurumaz. İsteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak belirtir. Diğer çocuklarla oynamaz. Sürekli bir konu üzerinde konuşur. Tekrarlar fazladır. Sebepsiz şekilde ağlar, güler ve sebepsiz davranışlarda bulunur. Anlamsız sözleri üst üste tekrarlar. Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır. Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerektiren oyunları oynamaz. Bazıları yaratıcılık gerektirmeyen bir takım işleri oldukça hızlı ve iyi yaparlar.

H.Yasa; peki; bütün bu hastalıklara karşı siz ne gibi programlar yürütüyorsunuz?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu;

Bireysel eğitim,Grup Eğitimi,Sanat eğitimi,Seramik çalışması,Müzik terapi,Hipoterapi (Atla tedavi),Hareket eğitimi,Yüzme eğitimi,Dans eğitimi ve  Yaz okulu programları... Gibi eğitim programlarımız var.

H.Yasa; sanırım şu an sadece yaz okulu var; diğer okullarda olduğu gibi. Sizin yaz okulu programlarınızın içeriği nedir? Ne tür etkinlikler yapıyorsunuz?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; Yaz okulu programlarımızın ana amacı çocukların grup çalışmaları içine daha yoğun eğitim almasıdır. Bu çalışmalar bağımsız yaşam becerileri, dans, yüzme, müzik sanat, oyun ve gezi aktivitelerini içermektedir. Aynı zamanda bu programlarda amaç çocuk ve ailenin toplumla entegrasyonun sağlanması amaçlanmıştır. Genç gönüllü, lise ve üniversite öğrencileri bu programlarda bizleri destekliyorlar.

YAĞMUR ÇOCUKLARI4

H.Yasa; Ekibinizde kimler yer almaktadır?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; Ekibimiz alanında uzman olan profesyonellerden oluşmaktadır. Psikolog, Doktorlar, Okulöncesi eğitim öğretmenleri, Zihinsel engelliler sınıf öğretmenleri, Seramik öğretmeni, Müzik öğretmeni, Beden eğitimi öğretmenleri, Fizyoterapist ve İşitme engelliler sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Prof. Dr. Sreap Karasalihoğlu (Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve ben Doç. Dr. Yeşim Fazlıoğlu (Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi) Yağmur Çocuklarda Danışman olarak görev yapmaktayız.

H.Yasa; Aile eğitimi ve aile eğitimi programlarımız var dediydiniz; Ailelere yönelik çalışmalarınız nelerdir?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; ailelerle ilgili çalışmalarımızı; bireysel görüşmeler, grup toplantıları, çocuğun gelişimi ile ilgili bilgilendirme toplantıları ve eğitim seminerleri şeklinde yürütülmekteyiz.

H.Yasa; Okulunuz ileriye dönük hedefleri nelerdir?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu;

Erken tanı ve müdahaleye yönelik ek bir birimin oluşturulması ve meslek edindirme programlarını açmayı hedefliyoruz.

YAĞMUR ÇOCUKLARI10

H.Yasa; bildiğim kadar sizinle aynı işi yapan başka özel kurımlarda var. Sizi diğer kurumlardan ayıran özelikler nelerdir?

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; 1-Uzman ekibimiz.

2-Özel eğitim ve rehabilitasyon çalışmalarının yürütülmesinde materyal ve çevre düzeni çok önemlidir. Bu noktada Özel Edirne Yağmur Çocuklar Eğitim Ve Rehabilitasyon merkezinin fiziki mekânı çocukların ihtiyaçları, özelikleri ve ailenin gereksinimleri göz önünde bulundurularak dizayn edilmiştir. Kapalı yüzme havuzumuz bulunmaktadır.

 3-Özel eğitim programları yanı sıra yüzme, seramik, hippoterapi (at tedavisi), duyu bütünleme gibi farklı alternatif terapi yöntemleri de kurumumuzda uygulanmaktadır.

H.Yasa; bizlere son olarak neler söylemek istersiniz...

Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; bildiğiniz üzere okulumuzun ilgi alanına giren çocuk ve gençlerin tedavi giderlerinin tamamını Devletimiz karşılıyor. Hala bu tür hastaları maalesef toplumdan saklayan aileler var. Ülkemiz genelinde yapılan çalışmalar gösteriyor ki nüfusumuzun  %8 inin özel eğitim ve rehabilitasyona ihtiyacı var. Bu rakam ilimiz içinde aşağı yukarı aynıdır. Şu an ilimizde yaklaşık 600 kişi özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti alıyor. Bu da gösteriyor ki hala ilimizde hastalığından haberdar olmayan ya da haberdar olup ta tedavi görmeyen hastalar var. Bu hastaların tedavi giderlerinin tamamını devlet karşılıyor. Bir an önce tespitleri yapılıp özel eğitim ve rehabilitasyon imkanlarından faydalanmaları sağlanmalıdır.

 Özel eğitim ve rehabilitasyon gerektiren rahatsızlıklar asla utanılacak ve toplumdan saklanacak bir durum değildir. Aksine bu durumda olanların hayata entegrasyonu bir insanlık borcudur. T.C.Devleti bu durumdaki vatandaşlarına elini uzatıyor. Bu YAĞMUR ÇOCUKLARI1büyük imkan mutlaka kullanılmalıdır.

H.Yasa; hocam bize vakit ayırdığınız için ve gayretlerinizden dolayı size teşekkür ediyorum.

 

 Doç. Dr Yeşim Özlü Fazlıoğlu; bana bu imkanı tanıdığınız için ben gazetenize ve size teşekkür ederim. Umarım sesimizi duyan birileri olur ve Özel eğitim ve rehabilitasyon gerektiren birkaç hastayı tedavi ettirmek üzere ilgililere yönlendirmiş oluruz...

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

Yükleniyor

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16