• BIST 100

  11134,10%-0,05
 • DOLAR

  33,07% 0,04
 • EURO

  36,21% 0,10
 • GRAM ALTIN

  2615,82% 0,08
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00

REKTÖR PROF. DR.YENER YÖRÜKLE KONUŞULMAYANLARI KONUŞTUK!

Kolay değil… Edirne nüfusunun % 3 onun emrinde çalışıyor… Yine Edirne Nüfusunun % 20 onun yönetiminde tahsil hayatını sürdürüyor… Dolaylı yoldan Edirne halkının yaklaşık % 30 unla dirsek teması olan Rektör Yörük, her ne kadar

Röportajlar 8.07.2014 19:45:30 0
REKTÖR PROF. DR.YENER YÖRÜKLE KONUŞULMAYANLARI KONUŞTUK!

-PROF. DR. YENER YÖRÜK; “EDİRNE ŞEHRİ; ÜNİVERSİTEMİZ OLMASAYDI BU GÜN GELDİĞİ NOKTAYA ASLA GELEMEZDİ AMA ÜNİVERSİTEMİZDE EDİRNE GİBİ GÜZEL BİR ŞEHİR ASLA BULAMAZDI!”

-PROF. DR. YENER YÖRÜK; “EĞİTİMDE GENİŞLEMEK YERİNE DERİNLEŞMEYİ PLANLIYORUZ!”

-PROF. DR. YENER YÖRÜK; “ATATÜRK VE CUMHURİYET DEĞERLERİNE OLAN SADAKATİMİ YAŞARAK VE BU DEĞERLERİ YAŞATARAK ZATEN HER AN ORTAYA KOYUYORUM!”

Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Edirne Halkı için hala çok bilinmeyenli bir denklem gibi… Protokol toplantıları dışında vatandaşlarla (birazda) işi gereği pek bir arada olamayan Rektör Yörük için neredeyse her kafadan bir ses çıkıyor.

Kolay değil… Edirne nüfusunun % 3 onun emrinde çalışıyor… Yine Edirne Nüfusunun % 20 onun yönetiminde tahsil hayatını sürdürüyor…  Dolaylı yoldan Edirne halkının yaklaşık % 30 unla dirsek teması olan Rektör Yörük, her ne kadar “Ben işimin başındayım… Kişisel beklentilerim içinde herkesin beni tanıması gibi bir beklentim yok.” Dese de bu tavrı Edirne kamuoyunun beklentilerine gereken cevabı vermiyor!

 Oysa onu tanıyanlar; Dürüst, samimi, mütevazı ve sabırlı biridir… Herkesi dinler ama kendi doğrularıyla hareket eder… İyi bir Müslüman’dır ama Tarikatlardan uzak ve Mürşidi yoktur… Ahde vefalı, dostluğu değerlidir… Diyorlar…

Neyse biz şimdilik Ziya Paşanın “Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz…” sözünden yola çıkarak Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük’ün göreve geldiği günden bu yana başlattığı işlerin ne durumda olduğunu ve kendisiyle ilgili merak ettiklerimizi öğrenmek üzere harekete geçtik ve kendisini makamında ziyaret ettik…

Trakya Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük hakkında; duyduklarımızı, bildiklerimizi, gördüklerimizi,  beklentilerimizi, kaygılarımızı,  konuşmak ve Yörük yönetiminde geçen zamanın bir değerlendirmesini yapmak üzere 07. 07. 2014 pazartesi günü saat 10.30 da randevulaştık.

Güler yüzlü ve samimi bir ortamda karşılanıp; beklemeye alındık… Ne yalan söyleyeyim ben daha profesyonel bir ekip ve ön büro bekliyordum. Bende bir önceki randevu yüzünden 10 dakika geç başlayan görüşmemiz, zamanla derinleşip bizi sıcaklığı ile sardığından olacak, 20 dakika uzatmayla ancak bitirebildik.

Zaman karşı yaptığımız sohbette birazda telaşla unutup sormak istediğimiz her şeyi konuşmadık. Tıpkı; Trakya Üniversitesi Hastanesi Acil servisinin Edirnelilerin genel kanaatince ACİL Müdahaleye ihtiyacı olduğunu düşündüklerini biliyor musunuz? Sorusunu sormayı unuttuğumuz gibi…  

Velhasıl başından sonuna kadar çok samimi bir ortamda gecen söyleşimizde zaman zaman ikimizi de şaşırtan tespit ve bilgiler ortaya çıktı. İşte bu güzel sohbetten Gazetemize yansıyanlar.

H.Yasa: Sayın Rektörüm; ‘3 ayda bir yapalım’ dediğiniz basın toplantılarınızı oldukça geciktirdiniz. Gerçi bu gün size soracağım soruların bir kısmını öyle bir toplantıda size sorar mıydım bilemiyorum ama beni kabul ettiğiniz için gazetem ve okurlarım adına size teşekkür ediyorum.

H.Yasa: Edirne halkı sizi yeterince tanımıyor, en çok ta sizin Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine karşı çok net olmadığınızı düşünüyorlar…   

Prof. Dr. Yener Yörük: Evet işlerimizin yoğunluğundan 3 ayda bir yapmayı planladığımız basın toplantısını oldukça geciktirdik. Şimdi Ramazan ayındayız, Eylül ayında bir toplantı yapalım ve bu eksikliği giderelim. Gelelim sorunuza; benim Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine bağlılığımı ifade etmek gibi bir zorunluluğum yok, kendimi böyle bir zorunluluk içerisinde hissetmiyorum çünkü ben Atatürk ve Cumhuriyet değerlerine olan sadakatimi yaşarak ve bu değerleri yaşatarak zaten her an ortaya koyuyorum.

H.Yasa: Sayın Rektörüm; siz göreve gelir gelmez beklenen akademik görev değişikliklerini yaptınız… Rektör yardımcılarınızı değiştirdiniz. Sizi destekleyenlerin ve kamuoyunun genel beklentisinin aksine idari değişiklikler konusunda pek aceleci olmadınız. Özellikle eski dönemin Genel Sekreteri Erengül Özdemir’i görevden alacağınıza yönelik beklentiler vardı. Sizinde tavırlarınızda bu beklentileri destekler mahiyetteydi. Ancak bu gün geldiğimiz noktada beklentilerin aksine gündeminizde Genel Sekreter değişikliği yok görünüyor…

Prof. Dr. Yener Yörük: İdari kadroda değişiklikler yapmadığım konusunda sizinle aynı şeyi düşünmüyorum. Göreve geldiğim gibi çok önemli 3 Daire Başkanını değiştirdim. Genel Sekreter konusunda söylenecek çok şey yok.

H.Yasa: Burada bir bağlantı yapmama müsaade edin. Sadece Genel Sekreter değil, Genel Sekreter Yardımcınız konusu da var. Ahmet Yence’yi kendiniz için bir dayatma olarak görüyor musunuz?

Prof. Dr. Yener Yörük: Kesinlikle hayır… Ahmet Yence, Trakya çocuğu, daha önce Kırklareli de polis olarak görev yapıyordu. Şimdi burada Erengül Hanımla birlikte oldukça başarılı çalışmalar yapıyor ve uyum içerisinde çalışıyorlar. Hal böyle olunca, uyumlu çalışmaları benimde işime geliyor… İşlerim hafifliyor…

H.Yasa:  Burada söylemeden geçemeyeceğim, 17 Aralık 2013 tarihinde yaptığınız ilk basın toplantınızda, hakkında birçok iddia bulunan ve en çok kişisel soruya muhatap olan Erengül Hanımla uyum içerisinde çalışmanızı pek anlayamıyorum.

 Prof. Dr. Yener Yörük: Kendisiyle ilgili benim bilgim dâhilinde hiçbir hukuki engel yok. Sizin bildiğiniz bir engel var mı?

H.Yasa:  Yok… Neyse konuyu değiştirelim… Göreve geldiğinizde kendinize yol arkadaşı olarak seçtiğiniz ve görev verdiğiniz arkadaşlarınızla bu gün aynı mesafede misiniz?

Prof. Dr. Yener Yörük: Onlar benimle hangi mesafedeyse bende onlarla aynı mesafedeyim.

H.Yasa:  Bir sıkıntımı var?

Prof. Dr. Yener Yörük: Yok… Herhangi bir sıkıntı yok ama içlerinden emekli olmak isteyenler olabilir mesela…

H.Yasa: Bir beklentiniz mi var?

Prof. Dr. Yener Yörük: Yok yok..

 H.Yasa: Konuyu değiştirelim birazda gündemden bahsedelim… Geçtiğimiz günlere hatta aylara dinleme ve görüntüleme skandalları damgasını vurdu. Hiç düşündünüz mü? Sizin içinde hazırlanmış ses kaydı ya da görüntü var mıdır? Hiç kendiniz bu manada baskı yada tehdit altında hissettiniz mi?

Prof. Dr. Yener Yörük: Başbakanı dinleyen bir zihniyet anlaşılır gibi değil… Benimle ilgili bu tür bir şeylerin olacağına ihtimal vermiyorum. Zaten olsa da artık hukuken böyle şeylerin hiçbir değeri yok.   

H.Yasa: Bir Mehmet Alptekin olayı yaşadınız… Birileri size geldi ve “Mehmet Alptekin bizden aldığı mallara karşılık ‘paramı aldım’ belgesi aldı ama bizim 500 Bin TL. Paramızı ödemedi” dediler ve siz bu olayın üstüne atladınız… Size şikâyetçi olanlar resmi makamlara Dolandırıldık diye şikâyetçi olmadılar. En azından kamuoyu böyle biliyor. Sahi ne oldu Mehmet Alptekin olayında… Bildiğiniz bir gelişme oldu mu? Nerede şimdi Mehmet Alptekin? Bilginiz var mı?

Prof. Dr. Yener Yörük: Orada bizimle çalışan bir takım esnaf mağdur oldular. Konuyu Başsavcı beyle birlikte takip ettik. Çokta söylenecek bir şey yok.

 H.Yasa: Trakya Üniversitesi Hastanesinin 30 yıllık kanayan yarası olan, gideri olmadığı için binanın temelinde biriken kanalizasyon atıklarına müdahale ettiniz. Takdir edilmesi gereken bu çok cesur hamleniz şu an itibarıyla ne durumda?

Prof. Dr. Yener Yörük: Çalışmalarımız devam ediyor. 30 yıllık birikimi yok etmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar kimsenin cesaret bile edemediği bu işi bitirmeden bize huzur yok.

H.Yasa: Trakya Üniversitenin Balkan Yerleşkesine yapılmasını planladığınız camii ve ilahiyat fakültesi inşaatları ne zaman başlayacak, ya da bu güne kadar neden başlamadı?

Prof. Dr. Yener Yörük: Her iki inşaatla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Camii inşaatın için Edirne halkının da desteğini bekliyorum. Üniversitemiz 30 Bin nüfuslu bir büyük ilçe durumunda. Halkımız bunu anlayacak ve bizi destekleyecektir diye umuyorum.

H.Yasa: Edirne ile Üniversitenin entegrasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz.

Prof. Dr. Yener Yörük: Edirne şehri; Üniversitemiz olmasaydı bu gün geldiği noktaya asla gelemezdi ama Üniversitemizde Edirne gibi güzel bir şehir asla bulamazdı.

H.Yasa: Gün gelip göreviniz sonlandığında, en çok hangi icraatınızla anılmak istersiniz?

Prof. Dr. Yener Yörük: Trakya Üniversitesini dünya ile entegre olmuş bir Üniversite olarak anılmasını ve bilinmesini arzularım. Üniversitemizi Balkanların ilgi odağı haline getirdik. Şimdi Sırada Avrupa ve Dünya var. Eğitimimiz yabancı dilde olmadığı için bu hayal şimdilik zor ancak biz Dünyadan ve Avrupa’dan seçkin panelistler getirerek, Mevlana programları gibi programları takip ederek öğrenci değiştirmeleri yaparak öğrencilerimize olabildiğince çok imkânlar yaratmaya çalışıyoruz.

H.Yasa: Yeni Fakülteler var mı planlarınızda?

Prof. Dr. Yener Yörük: Az önce de dediğim gibi biz daha çok mevcut durumumuzu güçlendirmeyi ve eğitimdeki kalitemizi arttırmayı hedefliyoruz. Sadece üniversite öğrencilerinin değil lisansüstü eğitim görmek ve Akademik Kariyer yapmak isteyenlerinde ısrarla tercih ettiği bir üniversite olmak için gayret sarf ediyoruz. Eğitimde Genişlemek yerine Derinleşmeyi planlıyoruz.

H.Yasa: Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum; son olarak Hastanenin devri ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyim?

Prof. Dr. Yener Yörük: Ben İngiltere de bir yıl çalıştım. Orada üniversite Hastaneleri yok. Ben Hastanenin Devlet Hastanelerine devrinden yanayım. Bu konuda çalışmalarımız karşılıklı olarak sürüyor. Ancak bu yapılırken kanunla yapılmalıydı. Bütün hastaneler aynı anda devredilmeliydi diye düşünüyorum. Bende bu güzel sohbet için teşekkür ederim. Fırsat buldukça bu tür sohbetleri yapalım.

 


BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

Yükleniyor

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16