• BIST 100

  11134,08%-0,05
 • DOLAR

  33,05% 0,04
 • EURO

  36,24% 0,19
 • GRAM ALTIN

  2614,55% 0,04
 • Ç. ALTIN

  4248,53% 0,00

AMATÖR FUTBOLU UZMANINA SORDUK 2.BÖLÜM

Uzun bir aradan sonra haftalık röportajlarımıza yeniden başlamaya karar verdik. Bu haftaki konuğumuz 62 yıllık ömrünün 45 yılını futbola adamış, futbol ile her kademede bütünleşmiş Edirne'nin hemen her noktasında tanınan, futbolcu,

Röportajlar 11.04.2022 15:13:00 0
AMATÖR FUTBOLU UZMANINA SORDUK 2.BÖLÜM
Röportaj: Hamza Yasa - Mert Soylu 
Edirne Olay Gazetesi:Edirne Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda göreve nasıl başladınız.

Lütfü Özkese: 1977  yılında başladığım futbol hayatımı 1998 yılında sonlandırmama rağmen 1994 – 1998 yılları arası  yine futbolcu ve antrenör olarak görev yaptım. 22 yıllık futbolcuk hayatına sahip olduktan sonra antrenörlük hayatında başarılarla dolu olan Özkese, 2014 yılında Edirne Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde Erdoğan Öztürk, Cesur Pakarda’nın ricası ile başkan adayı İbrahim Acar’ın önderliğinde yeni bir oluşuma girişti.
Özköse¸Edirne ASKF tarihinin en çekişmeli seçimini yaşadık. Seçimleri diğer aday Ferhat Kemallarlı’ya karşı bir oy ile kazandık.İki adayda çok değerli spor adamları vardı. 188 delegasyonun olduğu bir yarışta 168 delege oy kullanmıştı. Oyların 5 tanesi geçersiz sayılmıştı. Geri kalan 163 oyun 82 tanesini İbrahim Acar, 81 oyu Ferhat Kemallarlı almıştı. ASKF Başkanı seçilen İbrahim Acar ve yönetiminin beni göreve getirmesi ile ASKF Müdürlüğü görevine başladım. Bu görevim 5 Ocak 2022’ye kadar devam etti. Bu süreçte köy ve beldelerde antrenörlük yaptığım için kulüplerin sorunlarını daha iyi bildiğimden dolayı öncellikle varoşlara, köylere ve mahalle takımlarına daha yol gösterici, bilgilendirici oldum. Görev yaptığım süre zarfında benim telefonum hiç susmazdı. Çok sabahın 5’lerinde lisans almaya çıktığımı bilirim.
Edirne Olay Gazetesi :45 yılını futbol ile geçiren Lütfü Özkese, amatör futbolu nasıl görüyor.
Lütfü Özkese: 45 yılını futbola hizmet etmek ile geçiren Lütfü Özkese, amatör futbol her geçen daha çok geriye gittiğini şu sözlerle dile getirdi. Özkese,” Bu tek Edirne’de olmadığın ve tüm Türkiye’yi kapsadığını söyleyebilirim. 1977 yılında Edirne amatör futbolu 10 takım ile oynanıyordu. Edirne’den sadece Karaağaç Arda, Tuncaspor ile beraber Havsa’dan Havsaspor, Uzunköprü’den Uzunköprüspor, Milletgücü Keşan’dan Keşanspor,Keşan Aydoğan, Keşan Gençlik ile beraber İpsalaspor vardı.Şuanda gelindiği noktada takım sayısı 55 oldu. Bunun yanında son 6-7 yıldan bu yana spor okulları oyunculara eğitim veriyorlar. Bu spor okullarının eğitim vermesini ben çok olumlu buluyorum. Gelecekte Edirne’nin amatör futbolunun destekçisi olacaktır. En büyük eğitimlerini burada alıyorlar. Buralarda hizmetlerin geçenlere teşekkür ediyorum.
Çok uzun dönemden bu yana gözlemliyorum. Yıllarca  takdirle karşıladığım Tuncaspor’un alt yapısı yok. Bunun yanında Saraçhane ile beraber yıllarca Yeniimaretspor’a hizmetleri olan Muharrem Kesen yönetiminden sonra alt yapısı kalktı. Alt yaş kategorilere katılmamaları amatör takım kadrolarlına yansıyor. Dışa bağımlı bir futbolcu profili ortaya çıkıyor. Bununla alakalı olarak spor okullarının bu çabası ileriki yıllarda amatör spor kulüplerine yansıyacak. Biraz daha kulüplerimiz rahat edeceklerdir.
Her futbolcu futbola başladığın hayalinde profesyonellik var. Şuanda profesyonel takım eksikliği Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın destekleriyle devam eden ve 3.Lig’de yer alan Edirnespor, var. Bana göre Edirnespor Savaş Üner, başkanlığında çok güzel idare ediliyor. Başarılı bir sezon geçiriyorlar. Önceden oyunculara rol model ve hedef yoktu. Edirnespor’un son yıllardaki çıkışı ile beraber profesyonel lig genç oyuncular için bir teşviktir.
Ağırlaşan ekonomik zorluklar ve eğitim sistemi nedeniyle bir yaştan sonra oyuncuyu koparıyor. Eğitim devreye girdiği zaman ailelerin ilk tercih evlatlarının okumasıdır. Evet, önce okusunlar ama bunun yanında birazda spor yapmaları çok önemlidir. Telefon ve internet zamanla bu spor alanlarındaki vakitlerinden çalıyorlar. Edirne merkeze 22 kulübümüz bulunuyor. Spor okulları haricinde önem veren ve alt yapıyı oluşturmaya çalışan,çabalayan bir kulüp aklıma gelmiyor.
Edirne Olay Gazetesi : Son zamanlarda kapanan köy ve kamu kurum takımları var. Bu durum amatör futbolu nasıl etkiliyor.
Lütfü Özkese: 1977 yılından beri bu camianın içindeyim ve uzun dönemde beri araştırmalar yapıyorum. Baktığımızda ben varoş diye tabir edilen kenar köy ve mahalleleri seviyorum. Kuruldukta sonra şampiyonluk yaşayıp kapanan kulüplerimiz var. Bunların   içinde Çöpköy, Köseömer, Karakasım, Çamlıca, Paşayiğit, Sultanköy, Kemalköy, Demirhanlı, Hasköy, İbriktepe, Harmanlı, Tayakadın ve Meriç Çeltikspor gibi  daha da unutmuş olabileceğimiz köy ve belde kulüpleri var. Bunların en büyük kapanma sebepleri  arasında köylü oynamıyor.Dışa bağımlı olduğu zamanda muhtarlığın yada köylünü bütçesi  ama kendi çocuğu oynadığı zaman bu desteğini esirgemez. Köyden göçün başlaması en büyük sebeplerden biride olabilir.
PTT Spor Kulübü’nün başına Mustafa Ünal gibi çok güzel başkanlar geldi.
Bunun yanında o günden bu yana büyük hizmetleri geçmiş kurum spor kulüplerimiz vardı. PTT Spor Kulübü’nün başında çok güzel başkanlar geldi. En son başkanı Mustafa Ünal,  ile beraber bunun yanında o dönem antrenörleri olan Halim Çelim, Ferhat Kemallarlı, Zeynel Selçuk’un emekleri olan PTT Spor Kulübü, kapandıktan sonra bile Edirne amatör futbolunu on sene idare etmesiyle beraber şuan takımlarda ağabeylik yapan oyuncuların yarısını araştırdığımız zaman PTT kökenli çıkar. Bunun yanında diğer kamu kurumu takımı olan Sağlıkspor, Trakya Üniversitesi, Trakya Birlik, Polisgücü ile beraber Köy Hizmetleri futbol branşlarını kapattı. Köy Hizmetleri takımının devamı niteliğinde İl Özel İdarespor, kurulmasına rağmen lige katılım göstermedi.
Edirne Olay Gazetesi:Belediyeler ve Devlet amatör futbola yeterli desteği veriyor mu?
Lütfü Özkese: Çok eski yılların sporcusu olarak gözümün önünde canlandırdığım zaman çamurlu, toprak,zımpara gibi sahalarda oynadıktan sonra şimdi devletimiz tarafından Edirne merkezde dört tane sentetik çim saha var. Devletimiz futbolun sağlıklı bir şekilde oynanması konusunda gerekli çabayı gösteriyor. Bunun yanında amatör futbol ile beklentiler daha fazla. Transfer ücretlerinde kulüplerimizin çok canını yakıyorlar. Özellikle serbest transfer,aktarma,küçük yaş ve büyük yaş grubu olarak adlandırılan gruplardan bana göre çok fazla para alıyorlar. Amatör futbola yapılacak  en büyük hizmetlerden biri transfer ücretlerinde yapılacak indirimdir. Her  sezon başı TFF ve TASKK amatör kulüplerimizden vize ve referans bedeli altında katılım bedeli alıyorlar. Katılım ve transfer bedelleri ciddi anlamda indirime gitmeliler.
Yerel yönetimlere gelindiğinde 2014 yılından bu yana Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan, bu konuda ASKF’ye büyük hizmetler sunmuştur. Kulüplere her sezon 2 defa yaptığı maddi yardımların yanında deplasman yolculuğunda otobüs tahsisi, bireysel sporlarda yarışmalara giden sporculara veya kulüp sporcuların maddi desteğini esirgemiyor. Bunun yanında 2015 yılında Edirne ASKF ve Edirne Belediyesi’nin ortak projesi kapsamında Kocasinan Mahallesi Vali Konağı karşısında sosyal hizmet binası ASKF’ye Recep Gürkan tarafından tahsis edildi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, üzerine düşenin fazlasını yapmaktadır.
İlçe belediyeleri de elinden fazlasını yapıyor. Şuan Keşan ve Uzunköprü’de yıkılan statların yanında yenileri yapılmaya devam ediliyor. Havsa’da bir son zamanlarda bir yapılanma görüyorum. Şuan Havsa Birlikspor’a baktığım zaman Havsalı yaşaya sporcuların yeni oluşumda olmadıklarını görüyorum. Bunu beni üzüyor. Benim futbol kuralımda hep yöresel ve yerel bir takımınız olduğu zaman yerel oyuncularınız olacak. Mahalleli ve köylü futbolcuların oynaması gerekir. Bu konulara önemle hassasiyet göstermeleri gerekir.

Edirne Olay Gazetesi: Biz gördük ki, amatör futbola ile ilgili bütün sorunların bir röportaja sığması mümkün değil. Bu konuyu daha sonra en ince detayına kadar incelemek ve yazmak üzere Lütfü Özkese ile sözleştik.
 
 
 
 
 

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

EKONOMİ VE SICAK ULUS PAZARINI VURDU

TÜRKİYE GENÇLER KÜREK ŞAMPİYONASI ÖN ELEMELERİ BAŞLADI.

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

SAADET PARTİSİ İL BAŞKANLIĞINDAN KIRKPINAR TEKLİFİ

YENİ MAHSUL SÜPÜRGE TELİ BORSA’DA

HEM KARATE HEM DE AİKİDO DA TERFİ!

TÜRK-İŞ HAZİRAN AYI AÇLIK SINIRINI 18.978,77 TL OLARAK AÇIKLADI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

ÖZGÜR ÖZEL'DEN IŞIKLARI KAPAYIP AÇMA TALEBİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

İPSALA EL YAPIMI ÇİKOLATA VE EL YAPIMI DERİ ÇANTALARI BÜYÜK RAĞBET GÖRÜYOR

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK

PROTOKOL ER MEYDANI'NDA

664'ÜNCÜ KIRKPINAR AĞALIK İHALESİ YAPILDI

CHP GENEL BAŞKANI ÖZGÜR ÖZEL EDİRNE'DE

KIRKPINAR'DA ÇEYREK FİNALE KALAN BAŞPEHLİVANLAR BELLİ OLDU.

BAŞPEHLİVANLARDAN MİLLİ TAKIMA BÜYÜK DESTEK

GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRÜ SELİM AK'IN YENİ MARİFETİ!

KIRKPINAR ER MEYDANI SARAYİÇİ DIŞINA MI ÇIKIYOR?

KIRKPINAR OLİMPİYATI RESMEN  BAŞLADI.

KIRKPINAR AĞASINA BÜYÜK KARŞILAMA

Yükleniyor

LAİKLİK DÜŞMANI CELALETTİN VATANDAŞ'DA T Ü REKTÖR ADAYI!

DEVLET ÜNİVERSİTELERİNİN İKİNCİ ÖĞRETİM AVANTAJI KAPATILDI.

BAŞPEHLİVANLARIN MEZUNİYET GURURU

EDİRNE LİSESİ 167. DÖNEM ÖĞRENCİLERİNİ MEZUN ETTİ!

EDİRNE EĞİTİM-SEN’DEN YENİ MÜFREDAT PROTESTOSU!

ŞİİR VE RESİM DALINDA İKİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ'DE LALAPAŞA'DAN ÇIKTI.

İPSALA KARAAĞAÇ KÖYÜNDE YAŞAYAN ENİS ERGİN, TÜRKİYE 4' ÜNCÜSÜ, DÜNYA 10'UNCUSU.

SÜLOĞLU BELEDİYE BAŞKANI ORMANKIRAN'IN BABA ACISI

BATI TRAKYA VE BALKANLARDAKİ EĞİTİM DANIŞMANLARIMIZIN DİKKATİNE!

EDİRNELİ TUĞÇE KIBRIS’TA EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MODELİ SEÇİLDİ

İŞ İNSANI SERDAR YALÇINER'İN OĞLU MEHMET CAN YALÇINER EVLENDİ

GENCAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ

MÜDAVİM RESTORAN SAHİBİ CÜNEYT ERGİNLER VEFAT ETTİ

ABDÜLHAMİT İRİŞ;'İSTANBUL'UN FETHİ EDİRNE'DEN BAŞLAR!'

EDİRNE'NİN EN YAŞLI KEDİSİ TARÇIN 19 YAŞINDA HAYATA GÖZLERİNİ YUMDU

EDİRNE ROMAN GENÇLİK DERNEĞİ ROMACTED ÇOCUK EVİNİ AÇIYOR

EDİRNE'Lİ BİSİKLETLİLERİN SESSİZ SÜRÜŞ ETKİNLİĞİ (RIDE OF SILENCE)

İPSALA LİSESİ 1979/ 6 FEN MEZUNLARI 45'İNCİ KEZ BULUŞTULAR

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY’İN ÖLÜM HABERİ CİĞERLERİMİZİ YAKTI

TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY,İN ACI GÜNÜ

BAŞOĞLU'NUN ADAMLARI DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ'A BAYRAK AÇTILAR!

ÇELTİKLER YANAR-SA- BU HESABIN ALTINDAN KİMSE ÇIKAMAZ!

KURAN KURSU HOCASININ İHMALİ ÇOCUĞUN CANINA MÂL OLUYORDU

EDİRNE MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU MERKEZE Mİ ÇEKİLDİ?

CUMARTESİ PAZARINDAN MÜJDELİ HABER

HAVA KARARMAYINCA IŞIKLAR DİKKAT ÇEKMEDİ

VEKİL AĞA'NIN HAYALİNDEKİ İLK İCRAAT -HAREMLİK SELAMLIK!-

REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU YALAN SÖYLER Mİ?

BAŞPEHLİVAN BELEDİYE BAŞKANINI ZİYARET ETTİ

ALTIN KEMER SAHİBİ YUSUF CAN ZEYBEK

KEŞFETTİĞİNİZ BU GENÇ DEĞERİ  BAŞOĞLU'NUN İNSAFINA TERK ETMEYİN VALİ BEY!

AİLEMİZİN ACI GÜNÜ

GAZETELERİ YAŞATMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

BAYRAM ÖNCESİ BÜYÜK FACİA

OTOPARKTA SİLAHLI ÇATIŞMA

SOSYETE MANAVI AYDOĞAN

KOMSER

Her İnsan Bir Hikâye“TARİHİ CİĞERCİ BAHRİ BEY ”İÇİMİZDEN BİRİ

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Galatasaray 38 33 2 3 66 102
2.Fenerbahçe 38 31 1 6 68 99
3.Trabzonspor 38 21 13 4 19 67
4.İstanbul Başakşehir 38 18 13 7 14 61
5.Kasımpaşa 38 16 14 8 -3 56
6.Beşiktaş 38 16 14 8 5 56
7.Sivasspor 38 14 12 12 -7 54
8.Alanyaspor 38 12 10 16 3 52
9.Rizespor 38 14 16 8 -10 50
10.Antalyaspor 38 12 13 13 -5 49
11.Gazişehir Gaziantep 38 12 18 8 -7 44
12.Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
13.Samsunspor 38 11 17 10 -10 43
14.Kayserispor 38 11 15 12 -13 42
15.Hatayspor 38 9 15 14 -7 41
16.Konyaspor 38 9 15 14 -13 41
17.Ankaragücü 38 8 14 16 -6 40
18.Fatih Karagümrük 38 10 18 10 -3 40
19.Pendikspor 38 9 19 10 -31 37
20.İstanbulspor 38 4 27 7 -53 16